Informacje ogólne


Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Czerwionce-Leszczynach mieści się przy ulicy 3 Maja 85. Zajmuje część domu na parterze w dawnym Zamku Czuchowskim. Lokalizacja budynku jest bardzo dogodna dla dzieci. Dom, w którym mieszkają dzieci usytuowany jest w dzielnicy Czuchów w bardzo malowniczej okolicy, z jednocześnie doskonałym połączeniem komunikacyjnym do pobliskich miast ( Rybnik, Gliwice, Katowice). Wokół domu w odległości zaledwie 200m zlokalizowane są przystanki autobusowe. Niedaleko przebiega linia kolejowa stwarzająca możliwość dojazdu w różne rejony naszego kraju. Dzieci mają do dyspozycji spory teren wokół domu, dzięki któremu aktywnie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Ponadto w pobliżu zlokalizowane jest również ogólnodostępne boisko, plac zabaw, wiele ścieżek rowerowych, sklepy spożywcze, sklepy przemysłowe, budowlane, piekarnia, kościół, księgarnia, apteka, drogeria, poczta, banki, fryzjer. To wszystko stwarza ogromne możliwości do samorozwoju podopiecznych. Na terenie czuchowskiej posesji rośnie wiele gatunków drzew w tym ponad stuletnie kasztanowce. Mieszkanie sąsiaduje z parkiem krajobrazowym.

Powierzchnia użytkowa mieszkania to 168 m2. : salon połączony z jadalnią, kuchnia ze spiżarnią, pralnia, dwie łazienki ? damska i męska, trzy pokoje wychowanków, pokój gościnny, hol. Mieszkanie składa się z salonu, który pełni funkcję również jadalni. Salono ? jadalnia posiada część przeznaczoną do odpoczynku podopiecznych, a także wydzielone miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Przy ogromnym stole mieszczącym wszystkich podopiecznych, dzieci nie tylko jedzą, ale również wspólnie odrabiają zadania domowe, wykonują prace plastyczne, grają w gry planszowe, układają puzzle, integrują się. Miejsce to wyposażone jest we wszystkie niezbędne sprzęty, urządzenia i meble. Część służąca wypoczynkowi, a także nauce wyposażona jest w stół, krzesła oraz w różne gry, zabawki i książki oraz odpowiednie oświetlenie. Kolejnymi pomieszczeniami są: kuchnia i spiżarnia zlokalizowane w pobliżu ogólnodostępnego salonu. Kuchnia jest nowa, bardzo dobrze wyposażona w meble, sprzęty kuchenne i sprzęty AGD ( zmywarka, lodówka, piekarnik, piec elektryczny itp.). W części kuchennej został wydzielony kącik cichej nauki wyposażony w komputer z dostępem do internetu. W mieszkaniu znajduje się również pralnio ? suszarnia wyposażona w pralkę automatyczną, deskę do prasowania, żelazko oraz sprzęt służący do sprzątania. Na terenie mieszkania są dwie łazienki ? damska i męska wyposażone w niezbędne sprzęty. Placówka posiada również pokój, który służy za pokój odwiedzin, a także dyżurkę wychowawców. W pokoju tym znajduje się kanapa, fotele, stolik kawowy, komody, szafy, a także biurko wychowawców wraz z komputeremi sprzętem biurowym. To wszystko stwarza możliwość dzieciom przyjmowania swoich gości w warunkach komfortowych. Mieszkanie posiada trzy pokoje ? sypialnie dla dzieci. Każdy z dwóch pokoi przeznaczony jest dla 4 podopiecznych, jeden pokój dla 5 dzieci. Wszystkie pokoje są odnowione, słoneczne, jasne ? właściwie oświetlone. Wyposażone w nowe meble i sprzęty. Dzieci mają do swojej dyspozycji wygodne łóżka, szafkę, biurko oraz niezbędne sprzęty codziennego użytku.Wszystkie pomieszczenia łączą się holem, który ze względu na swoje gabaryty pełni funkcję nie tylko przechodnią, ale również funkcję garderoby, wiatrołapu, a także pomieszczenia do wspólnych gier i zabaw ruchowych.

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Czerwionce-Leszczynach przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 10-18 lat. Na dzień dzisiejszy dysponuje 13 miejscami dla wychowanków.

Placówka zapewnia dziecku całodobową ciągłą opiekę i wychowanie oraz zapewnia dostęp do edukacji, zaspokaja jego niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe, w tym emocjonalne, społeczne, religijne, a także zapewnia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. W Placówce w czasie zajęć opiekuńczych i wychowawczych pod opieka jednego wychowawcy może przebywać nie więcej niż 13 dzieci, w czasie zajęć prowadzonych przez pedagoga, psychologa albo osobę prowadzącą terapię, pod ich opieką może przebywać nie więcej niż 6 dzieci.

Opieka w godzinach nocnych sprawowana jest w sposób zapewniający bieżący i stały nadzór nad dziećmi. W placówce w godzinach nocnych,opiekę sprawuje co najmniej 1 osoba pracująca z dzieckiem.

Przyjmowanie dzieci do Placówki odbywa się przez całą dobę.
Przyczyny umieszczenia w placówce są zróżnicowane począwszy od ubóstwa lub uzależnienia rodziców, poprzez niewydolność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego.Konto bankowe Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czerwionce-Leszczynach

Bank Spółdzielczy Żory

Nr rachunku 68 8456 0009 2001 0028 4556 0003

 

Uwaga w tytule wpłaty proszę wpisać "Darowizna"Stronę opublikowano: 22.04.2021 - 15:57
Ostatnia modyfkacja: 27.04.2021 - 18:12
Tłumacz języka migowego   Pętla indukcyjna

ePUAP
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czerwionce-Leszczynach

Starostwo Rybnik
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Rybniku


BIP